Coraz bogatsze orzecznictwo w sprawach frankowych

27 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Przez ostatnie dwa lata sądy wydały kilkanaście tysięcy orzeczeń w sprawach frankowych, to niemal tyle samo co przez cały okres 2008-2020. Dzięki coraz szerszemu orzecznictwu wyroki zapadają szybciej. Sądy mają wypracowane określone, przewidywalne procedury, jak też praktyki interpretacji zapisów umów kredytowych, przepisów itd.

Coraz bogatsze orzecznictwo w sprawach frankowych
Coraz bogatsze orzecznictwo w sprawach frankowych

Lawinowo przybywa pozwów

Frankowicze dostrzegając możliwość odfrankowienia poprzez wyrok unieważniający kredyt frankowy coraz chętniej korzystają z tej opcji. Nie jest to droga prosta ani szybka, a tym bardziej korzystne rozstrzygnięcie nie jest pewne, niemniej warto spróbować. Pomóc w decyzji może kancelaria frejowski. Wiele osób wciąż obawia się kosztów pomocy prawnej, zastępstwa procesowego oraz prowizji, którą będzie musieć uiścić nie tylko w przypadku wygranej, ale również przegranej. Sumptem do tego, by jednak skorzystać z tej furtki, okazji do uwolnienia się od CHF jest zdecydowanie zwiększona ilość wyroków unieważniających kredyt. Ponadto w obecnej sytuacji wysokiej inflacji i niestabilnej polityki pieniężnej w Polsce przewalutowanie kredytu frankowego na złotówkowy jest zupełnie nieopłacalne i zagrożone podobnym ryzykiem co kredyt we frankach. Kolejnym z argumentów przemawiających za pozwem są wyroki TSUE potwierdzające prawa frankowiczów.

W samym pierwszym półroczu 2022 roku przed sąd trafiło cztery i pół tysiąca spraw frankowych. Skala problemu frankowiczów wciąż jest bardzo duża. W przypadku unieważnienia dochodzi kwestia braku przedawnienia roszczenia, z czego wiele osób postanowiło skorzystać i unieważnić kredyt już spłacony w stu procentach.

Przetarte szlaki

Wytaczając powództwo przeciwko bankowi w 2022 roku mamy przetarte szlaki w sądzie, jak też w środowisku kancelarii prawnych. Wraz z upowszechnieniem się spraw frankowych zaczęło przybywać specjalizacji wśród prawników, którzy zgłębili tematykę przepisów odnoszących się do kredytów frankowych i sytuacji frankowiczów. Kancelaria prawna pomaga w analizie umowy kredytu oceniając jakie mamy szanse na unieważnienie kredytu, czy umowa zawiera klauzule abuzywne itd. Na dalszym etapie kompleksowo obsługuje sprawę poprzez udział w postępowaniu sądowym w charakterze zastępcy procesowego. Niestety podobnie jak i w innych specjalizacjach, również w odniesieniu do spraw frankowych na rynku pojawia się wiele kancelarii prawnych oferujących tanie usługi prawne, które są świadczone przez osoby niekompetentne, bez doświadczenia i praktyki.

Przyspieszenie postępowania

Od 2020 roku wraz ze zmianami kodeksu postępowania cywilnego sprawy frankowe są obsługiwane przez większą ilość sądów, sędziów, jak też zmienione zostały niektóre czynności procesowe, zostały uproszczone. Co za tym idzie na rozstrzygnięcie nie trzeba już czekać latami a coraz bardziej realne jest zamkniecie sprawy frankowej w rok uwzględniając dwie instancje. Szybsze wydawanie wyroków wiąże się również z potwierdzeniem, a raczej rozstrzygnięciem wielu kwestii spornych, wątpliwych przez TSUE. Z każdym kolejnym wyrokiem TSUE sądy krajowe procedują szybciej, bardziej jednolicie.