Co wyróżnia warszawski rynek pracy?

6 marca 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Duże miasta zawsze przyciągają osoby poszukujące pracy. W Polsce największym jej rynkiem jest zdecydowanie Warszawa. Uważa się, że tu najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie – dotyczy to niemal wszystkich branż. Zobacz, jak w ostatnim czasie zmienił się warszawski rynek pracy i jaka przyszłość go czeka!

Co wyróżnia warszawski rynek pracy?
Co wyróżnia warszawski rynek pracy?

W stolicy obserwowana jest bardzo niska stopa bezrobocia. Panuje więc przekonanie, że to miejsce, w którym najłatwiej znaleźć pracę. Według danych opublikowanych na stronie https://www.bankier.pl/wiadomosc/Cudzoziemcy-pracujacy-w-Warszawie-informacje-8166260.html, miesięczna liczba ofert pracy sięgała w tym mieście niemal 40 000. Jest to więc niewątpliwie ogromny i dynamicznie rozwijający się rynek pracy. W jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Pracownicy zza granicy

Wśród pracowników warszawskich firm można znaleźć coraz więcej osób, które przybyły spoza granic Polski. Cudzoziemcy pracujący w Warszawie to nie tylko Ukraińcy, ale także obywatele Wietnamu czy Białorusi. Można tu także spotkać osoby pochodzące z pozostałych krajów europejskich, a także przybyszów z innych kontynentów. 

Wielu cudzoziemców pracujących w Warszawie podejmuje się prac poniżej swoich kwalifikacji. W tym przypadku widać różnice pomiędzy pracownikami pochodzącymi z Unii Europejskiej i spoza tego obszaru. Ci pierwsi zdecydowanie rzadziej podejmują się prac, które są poniżej ich kwalifikacji.

Mimo dużego napływu pracowników zza granicy, warszawscy pracodawcy w niektórych branżach wciąż mają problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. W mieście występuje też wyjątkowo niska stopa bezrobocia, która mimo obserwowanej w ubiegłym roku migracji, nadal spada. 

Jakie branże poszukują pracowników?

Największe zapotrzebowanie na osoby chętne do pracy i posiadające odpowiednie kompetencje dotyczy branży IT. Z dostępnych danych wynika, że aż 9 na 10 pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Na warszawskim rynku pracy odnotowuje się także bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów e-commerce. W tych branżach, posiadając odpowiednie kwalifikacje, zatrudnienie można znaleźć niemal od razu. Pracodawcy często kuszą też wysokim wynagrodzeniem i różnymi benefitami dla pracowników. 

Ile można zarobić w Warszawie?

Pensje, które oferują stołeczni pracodawcy, są wyższe, niż ma to miejsce w innych rejonach Polski. Przeciętne wynagrodzenie wynosi tu 7739,16 zł brutto, co o ponad 1000 zł przewyższa średnią ogólnokrajową. Kwestie ekonomiczne są jednym z czynników, które przyciągają do tego miasta wiele osób. Trzeba jednak pamiętać, że koszty życia w Warszawie są też wyższe, niż w innych polskich miastach.

Jaka przyszłość czeka warszawski rynek pracy?

Eksperci są zgodni – w najbliższej przyszłości na rynku pracy rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z branż określanych jako innowacyjne. Dotyczy to głównie zawodów związanych z nowoczesną technologią i branżą IT. Ze względu na przeniesienie handlu do sieci, w najbliższych latach z pewnością na brak pracy nie będą narzekać osoby specjalizujące się w e-commerce. Ciekawostką może być także wzrost zatrudnienia w obsłudze klienta – szczególnie tej w językach obcych, którymi posługuje się w Warszawie coraz liczniejsza grupa cudzoziemców.

Praca zdalna

Coraz częściej alternatywą dla tradycyjnych form zatrudnienia staje się praca w trybie projektowym, którą można wykonywać zdalnie. W zależności od konkretnego stanowiska, osobiste stawiennictwo w firmie może być wymagane rzadko lub nawet wcale. Dla wielu pracowników jest to wygodna opcja, która umożliwia wykonywanie lepiej płatnej pracy, bez jednoczesnego ponoszenia wyższych kosztów życia w stolicy. 

Praca w systemie zdalnym możliwa jest w wielu branżach. Szczególnie często wybierają ją pracownicy i pracodawcy z firm związanych z nowoczesnymi technologiami, biznesem, czy marketingiem. Taki tryb pracy często preferują także przedstawiciele zawodów artystycznych, którzy wykonują swoje zlecenia w nienormowanym czasie pracy. Zatrudnienie zdalne może być bardziej opłacalne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Z tego powodu będzie coraz częściej oferowane, również na warszawskim rynku pracy.