Adwokat kościelny - czy potrzebujesz jego doradztwa?

28 maja 2021 | Artykuł sponsorowany

Prawo kanoniczne to zbiór przepisów, które regulują każdy formalny aspekt funkcjonowania Kościoła katolickiego. Dokładne zaznajomienie się z nim wymaga od zainteresowanego wielu lat specjalistycznych studiów. Nic dziwnego zatem, że w licznych przypadkach wierny mierzący się z określonym problemem dotyczącym prawnego wymiaru Kościoła może czuć się nieco zagubiony. Na przykład wtedy, gdy sprawa dotyczy instytucji stwierdzenia nieważności małżeństwa. Na szczęście bez względu na specyfikę zaistniałego problemu prawnego rzetelne wsparcie merytoryczne może mu zaoferować adwokat kościelny.

Adwokat kościelny - czy potrzebujesz jego doradztwa?
Adwokat kościelny - czy potrzebujesz jego doradztwa?

W jakich sprawach specjalizuje się adwokat kościelny?

Adwokat kościelny służy klientowi pomocą zawsze wtedy, gdy potrzebuje on profesjonalnego doradztwa w związku z jakąkolwiek kwestią określaną przez Kodeks prawa kanonicznego lub inne źródła prawa kościelnego. Nie sposób jednak nie zauważyć, że większość prowadzonych przez adwokatów kanonicznych spraw dotyczy stwierdzenia nieważności małżeństwa, a więc tzw. rozwodu kościelnego, lub separacji małżeńskiej. Mowa w tym przypadku oczywiście o klientach indywidualnych, osobach świeckich. Pomoc prawna świadczona podmiotom kościelnym może z kolei dotyczyć nie tylko specjalistycznych konsultacji, lecz także obsługi formalnej parafii, diecezji lub zakonu. Współpracując z duchownymi, adwokaci kanoniczni nierzadko podejmują się również spraw związanych z zarządzaniem majątkiem kościelnym lub ochroną i przetwarzaniem danych osobowych parafian.

Adwokat kanoniczny a tzw. rozwód kościelny

Chociaż osoba pragnąca zainicjować procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa nie musi korzystać z pomocy kancelarii kanonicznej, wielu wiernych w tych szczególnych okolicznościach zwraca się z prośbą o pomoc właśnie do adwokata kościelnego. Wynika to z faktu, że sąd może zadecydować o rozpoczęciu postępowania jedynie w przypadku, gdy powód przedstawi odpowiednie przesłanki wskazujące na to, że jego małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny. Adwokat kościelny, jeśli po rozmowie z klientem dojdzie do wniosku, że istnieją odpowiednie ku temu powody, może pomóc mu zredagować skargę powodową dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa. O jakich przesłankach mowa? Przeszkodach zrywających (np. wieku, pokrewieństwa, niemocy płciowej lub małżonkobójstwa), brakach dotyczących woli (np. niezdolności psychicznej do wypełniania obowiązków małżeńskich bądź symulacji zgody) lub brakach związanych z formą zawarcia małżeństwa. Jeśli decyzją Sądu Biskupiego proces małżeński dojdzie do skutku – adwokat kościelny jest w stanie zapewnić klientowi pełne wsparcie formalne oraz ochronę jego praw procesowych na każdym etapie postępowania. A tym samym – zwiększyć szansę na stwierdzenie nieważności małżeństwa. Oczywiście tylko wtedy, gdy w świetle kanonów prawa kościelnego małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny, a więc nupturientów nie połączył niezniszczalny węzeł małżeński.

Adwokat Kościelny – w czym możemy Ci pomóc?

Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące zagadnień regulowanych przez prawo kościelne – z chęcią pomożemy Ci znaleźć na nie odpowiedzi. Kancelaria Adwokata Kościelnego odpowiedzialna za portal adwokatkościelny.pl zapewnia fachowe wsparcie dot. procedury stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. rozwodu kościelnego), a także pomaga każdemu potrzebującemu – osobie świeckiej lub duchownej – podejmować decyzje słuszne z punktu widzenia prawa kanonicznego. Doskonale przy tym wiemy, że niektóre sprawy wymagają rozeznania nie tylko w kościelnym, lecz także w świeckim systemie prawnym. Dlatego też zawsze zapewniamy wieloaspektowe podejście do zaistniałego problemu. Wszystkich potrzebujących zachęcamy także do kontaktu z Kancelarią Prawną Lex Form w sprawach regulowanych przez przepisy prawa świeckiego. Nasza Kancelaria z przyjemnością wesprze Państwa w takich dziedzinach jak obsługa prawna firm, prawo turystyczne czy dochodzenie odszkodowań. Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie znaleźć korzystne rozwiązanie problemu, bez względu na przeciwności!