Deklaracja, Druk VAT-R 2021

Aktualizacja: 22 listopada 2021

VAT-R - wzór do pobrania i informacje jak wypełnić online

Wypełnij deklarację VAT-R online

Co to jest VAT-R?

VAT-R to deklaracja, którą składa się w sytuacji aktualizacji lub rejestracji danych w zakresie podatku od towarów i usług, zwanego potocznie podatkiem VAT. Wypełnienie i złożenie  deklaracji daje możliwość zarejestrowania się jako czynny podatnik lub jako zwolniony z podatku VAT na podstawie przepisów ustawy. Deklaracja pozwala także na aktualizację lub rejestrację danych w związku z VAT-UE.

Kiedy należy złożyć wniosek VAT-R?

Podatnik musi złożyć deklarację przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Dotyczy to również osób zwolnionych wcześniej z podatku VAT. Zwolnieni muszą złożyć deklarację przed dniem, w którym tracą prawo do zwolnienia. Jeżeli podatnik dobrowolnie rezygnuje ze zwolnienia, musi złożyć deklarację przed początkiem miesiąca, w którym ma zamiar zrezygnować.


Gdzie należy złożyć deklarację VAT-R?

Deklarację VAT-R należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Dokument można przesłać także pocztą, na adres wybranego urzędu. Rekomenduje się jednak, aby wypełnić deklarację on-line, korzystając z Portalu Podatkowego.

Uwaga! Aby wysłać deklarację przez Internet, podatnik musi posiadać Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Ile kosztuje złożenie druku VAT-R?

Złożenie deklaracji jest całkowicie darmowe, dzięki zmianie przepisów w 2015 roku. Jeżeli podatnik potrzebuje potwierdzenia rejestracji i zaznaczy to w deklaracji, wówczas musi zapłacić 170 złotych.

Kara za niezłożenie deklaracji

Niezgłoszenie się jako podatnik VAT jest przestępstwem karno-skarbowym. Za niezłożenie deklaracji VAT-R, mimo takiego obowiązku, grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności.


Kto przyjmuje dokumenty dot. sprawy - deklaracja VAT-R w Twojej miejscowości?

Nie widzisz swojej miejscowości? Sprawdź pełną listę i wybierz miejscowość odpowiednią dla siebie