Czarne tablice rejestracyjne Kuźnica 2022 - Jak wyrobić i zachować? Do kiedy są ważne?

Czarne tablice rejestracyjne

Czarne tablice rejestracyjne to relikt przeszłości, jednak po polskich drogach nadal jeżdżą samochody, które je posiadają. Czy jest to legalne? Czy można wyrobić czarne tablice rejestracyjne? Jeżeli tak, gdzie tego dokonać? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Czarne tablice rejestracyjne - do kiedy były wydawane?

Czarne tablice rejestracyjne oznaczają, że samochód rejestrowano przed 2000 rokiem, gdyż wydawano je od 1976 do niemalże połowy 2000 roku. Od 1 maja 2000 roku w Polsce wydaje się białe tablice rejestracyjne. Czarne tablice nadal cieszą się popularnością, szczególnie wśród miłośników dawnej motoryzacji, jednak teraz dużo trudniej jest je zdobyć.

Czy jeżdżenie na czarnych tablicach rejestracyjnych jest legalne?

W świetle prawa jazda z czarnymi “blachami” nie jest zakazana. Kierowca bez żadnych problemów może poruszać się pojazdem ze starymi, oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Czy można wyrobić czarne tablice w wydziale komunikacji?

Niestety nie ma takiej możliwości. Wydziały komunikacji wydają 3 rodzaje tablic:

  • standardowe (białe),
  • indywidualne,
  • żółte - dla pojazdów zabytkowych.

Jak wyrobić czarne tablice rejestracyjne?

Jak wyrobić czarne tablice rejestracyjne?

Jeżeli nie w wydziale komunikacji, to gdzie wyrobić stare tablice? Ponad 20 lat po wycofaniu czarnych “blach”, ich zdobycie niestety nie jest już takie proste. Jest na to jednak kilka sposobów - najczęściej korzystają z nich miłośnicy zabytkowych pojazdów.

Kupno używanego samochodu

Wielu miłośników motoryzacji marzy o tym, aby mieć czarne tablice rejestracyjne. Jak zachować czarne “blachy”? Jednym ze sposobów jest kupno samochodu, który je posiada. Wówczas nowy właściciel może zachować dotychczasowe tablice. Wystarczy, aby podczas przerejestrowywania pojazdu nie wnioskował o wydanie nowych tablic.

Zakup nowej tablicy

Nowe czarne tablice rejestracyjne

 Jeżeli kierowcy bardzo zależy na nowych, czarnych “blachach”, musi je wykonać samodzielnie lub zamówić przez Internet. Warto jednak skonsultować swoją decyzję z Wydziałem Komunikacji właściwym dla miejscowości Kuźnica - urzędnik zdecyduje, czy zakup tablic lub ich wykonanie jest zgodne z prawem.

Zgubione czarne tablice rejestracyjne - co robić?

Jeżeli kierowca posiadający samochód z czarnymi “blachami” przez przypadek je zgubi, będzie musiał stanąć przed wyborem - czy chce wyrobić nowe, białe tablice, czy też zamówić czarną tablicę w Internecie. Wydział komunikacji nie wyda mu nowych czarnych tablic.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej w miejscowości Kuźnica może zakończyć się zarówno jej odnalezieniem, jak i koniecznością wyrobienia nowej "blachy".


Gdzie załatwić sprawę czarne tablice rejestracyjne w miejscowości Kuźnica?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Kuźnica. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.