Osoby, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, mogą liczyć na pomoc od państwa. Jak otrzymać dofinansowanie pobytu obywatela Ukrainy? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Ile wynosi pomoc finansowa? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Kto może starać się o dofinansowanie w Płocku?
Na pomoc finansową mogą liczyć gospodarstwa domowe oraz firmy w Płocku, które przyjęły obywateli Ukrainy i zapewniają im zakwaterowanie oraz wyżywienie.
Obywatele Ukrainy mogą dodatkowo wnioskować o jednorazowe świadczenie 300 złotych w Płocku na rozpoczęcie nowego życia w Polsce.
Ile wynosi dofinansowanie?
Pomoc finansowa dla rodzin, które przyjmą uchodźców, wynosi 40 złotych dziennie za każdego obywatela Ukrainy przyjętego pod swój dach. W skali miesiąca można otrzymać około 1200 złotych za osobę.
Organ może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia oraz informacji zawartych we wniosku. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu.
Jak długo można korzystać z pomocy finansowej?
Dofinansowanie będzie można pobierać przez maksymalnie 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy do Polski.
Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy, który spełnia jeden z poniższych warunków:
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności (świadczenie przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób),
- ukończył 60. rok życia (kobiety) lub 65. rok życia (mężczyźni),
- jest kobietą w ciąży lub osobą wychowującą dziecko do 12. miesiąca życia (świadczenie przysługuje za kobietę w ciąży i za każde jej małoletnie dziecko lub za opiekuna wychowującego dziecko do 12. miesiąca życia i za wszystkie jego małoletnie dzieci),
- samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci (świadczenie przysługuje za opiekuna i za każde małoletnie dziecko),
- jest małoletnim obywatelem Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nim, oraz małoletni obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przed przybyciem był umieszczony w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy (świadczenie przysługuje za małoletniego, za opiekuna tymczasowego ustanowionego dla małoletniego oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego).
Okres legalnego pobytu obywatela Ukrainy na terytorium RP został przedłużony do 30 czerwca 2024 roku, w związku z przedłużeniem przez Radę Unii Europejskiej decyzją wykonawczą z 19 października 2023 roku tymczasowej ochrony wprowadzonej decyzją wykonawczą Rady z 4 marca 2022 roku.
Wniosek o dofinansowanie pobytu Ukraińca
Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć wypełniony wniosek do urzędu w Płocku.
Co zawiera wniosek o dofinansowanie?
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 października 2022 roku, wniosek o pomoc finansową musi zawierać następujące elementy:
- dane wnioskującego:
- imię i nazwisko albo nazwa,
- numer PESEL lub NIP,
- adres e-mail,
- numer telefonu,
- wskazanie okresu zapewnionego zakwaterowania,
- liczbę osób przyjętych do zakwaterowania,
- imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL,
- oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia,
- numer rachunku bankowego, na który wypłacane będzie świadczenie,
- oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe,
- oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia,
- oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany we wniosku nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
Kiedy złożyć wniosek?
Wnioski można składać od 16 marca 2022 roku.
Kiedy świadczenie zostanie wypłacone?
Pieniądze mają pojawić się na kontach wnioskujących nie później niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Kiedy wypłata świadczenia nie nastąpi?
Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu obywateli Ukrainy, lub gdy informacje zawarte we wniosku okażą się nieprawdziwe.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j. Dz.U. 2024 poz. 167),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz.U. 2023 poz. 838),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz.U. 2024 poz. 297).