Koniec stania na bramkach na autostradzie. Poznaj e-TOLL

1 listopada 2021 | Aktualizacja: 2 listopada 2021

Przejazdy autostradami płatnymi wiążą się - jak sama nazwa wskazuje – z pewnymi opłatami. Rezultatem jest zatrzymywanie się na bramkach, a czekanie w kolejkach nierzadko zajmuje sporo czasu. Rozwiązaniem ma być system e-TOLL, który umożliwia dokonywania opłat elektronicznie. Wystarczy zainstalować aplikację!

Koniec stania na bramkach na autostradzie. Poznaj e-TOLL
Koniec stania na bramkach na autostradzie. Poznaj e-TOLL

Zaoszczędź czas!

Przejeżdżając przez płatny odcinek autostrady, musimy pamiętać o opłatach. W tym celu warto zainstalować bezpłatną aplikację e-Toll. Umożliwia ona pobór opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych. Cały system bazuje na danych geolokalizacyjnych – na ich postawie wyliczana jest opłata o odpowiedniej wysokości. Dzięki temu zatrzymywanie się na bramkach na autostradzie stanie się wyłącznie niemiłym wspomnieniem. Aplikację można pobrać za darmo z App Store (telefony Apple) oraz Google Play (Android).

Zalety aplikacji:

  • Umożliwia opłaty elektroniczne dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej;
  • Pozwala na wniesienie opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 oraz A4;
  • Można doładować i monitorować stan konta rozliczeniowego;
  • 9 wersji językowych;
  • Zabezpieczenie dostępu poprzez kod PIN;
  • Daje możliwość przeglądania historii przejazdów wykonanych przez ostatnie 3 miesiące oraz komunikatów i powiadomień, otrzymanych w ciągu ostatniego tygodnia.

Jak zacząć korzystać?

Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji e-TOLL, należy ją najpierw zainstalować. Następnie wygenerowany zostaje identyfikator biznesowy, który trzeba podać w Internetowym Koncie Klienta, w celu rejestracji. Najpierw jednak IKK musi zostać utworzone – w tym celu należy skorzystać ze strony etoll.gov.pl lub e-Urzędu Skarbowego. Po skutecznej rejestracji, należy wskazać w aplikacji, w jakim pojeździe będzie ona używana. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przejazdy! Wystarczy uruchomić aplikację i rozpocząć przejazd. Po jego zakończeniu, należy kliknąć przycisk „zakończ przejazd”.

Wybierz tryb rozliczenia

Aby móc skorzystać z aplikacji e-TOLL, konieczne jest wybranie metody rozliczenia. Kierowcy mają dostęp do dwóch możliwości. Pierwsza z nich to konto rozliczeniowe w formie przedpłaconej, które wymaga zasilenia konta środkami, które będą pobierane w związku z pokonywaniem płatnych odcinków dróg. Druga opcja to konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem, które jest dostępne wyłącznie po wpłacie depozytu (określonej kwoty pieniężnej), ustanowieniu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo poręczenia.