Jak otrzymać odpis aktu urodzenia?

14 stycznia 2021 | Aktualizacja: 11 sierpnia 2022 | 3 min. czytania

Do załatwienia pewnych spraw przydać nam się może odpis naszego aktu urodzenia lub kogoś z naszego najbliższego otoczenia. Otrzymanie tego dokumentu nie jest niczym skomplikowanym, jednak istnieją pewne procedury, z którymi warto się zapoznać!

Jak otrzymać odpis aktu urodzenia?
Jak otrzymać odpis aktu urodzenia?

Pierwszy odpis

Akt urodzenia sporządzany jest przy zgłaszaniu narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pierwszy odpis otrzymujemy wówczas za darmo, jednak chcąc otrzymać kolejny, musimy złożyć wniosek i dokonać odpowiednich opłat. Wniosek wraz z dokumentami – których w tym przypadku nie ma zbyt wielu – należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania. 

Rodzaje odpisów i płatności

W przypadku aktu urodzenia możemy ubiegać się o trzy różne rodzaje odpisów – zupełny, skrócony oraz wielojęzyczny. Za odpis skrócony oraz wielojęzyczny zapłacimy 22 złote, zaś za dokładniejszy odpis zupełny – 33 złote. Odpisy możemy otrzymać w dwóch formach – papierowej oraz elektronicznej, przesyłanej automatycznie na naszą skrzynkę ePUAP. Wyjątkiem jest wielojęzyczny odpis, który jest dostępny tylko i wyłącznie w formie papierowej

Jak złożyć wniosek?

System składania wniosków został znacznie udoskonalony. Obecnie możemy składać wnioski osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet, dzięki platformie ePUAP. Przy wypełnianiu wniosku możemy wybrać formę otrzymania odpisu i jego rodzaj. Jedynymi dokumentami, które załączamy są dowód dokonania płatności za odpis i pełnomocnictwo, jeżeli zostało ono udzielone. Jeżeli zależy nam na czasie, warto podać dane, które znacznie przyspieszą proces przygotowywania odpisu – imię i nazwisko, numer PESEL oraz datę i miejsce urodzenia. 

Kto może otrzymać odpis? 

Oczywistym jest, że najbardziej uprawnioną osobą do otrzymania odpisu jest ta, której dany akt dotyczy. Oprócz tego wniosek o otrzymanie takiego dokumentu mogą składać członkowie rodziny (zarówno wstępni jak i zstępni), rodzice, opiekun prawny oraz sąd czy prokurator. W zależności od tego, kogo dany akt dotyczy, czas oczekiwania na jego odpis będzie się zmieniał – najkrócej czeka się na odpis swojego własnego aktu urodzenia, dostarczony w wersji elektronicznej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak otrzymać odpis aktu urodzenia? Przygotowaliśmy specjalną instrukcję, w której krok po kroku opisaliśmy, jak złożyć wniosek, kto może to zrobić oraz jakie dane warto przygotować, aby jak najszybciej otrzymać swój upragniony dokument! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa