Wymiana akumulatora – poradnik

15 czerwca 2021 | Aktualizacja: 27 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany

Każdy kierowca doskonale wie, że bez akumulatora w samochodzie nie jest możliwa żadna jazda. Doskonale wiadomym jest też fakt, że akumulator, jak każda inna bateria, w miarę upływu czasu może tracić swoje właściwości. Jeżeli nie zareagujesz w odpowiednim czasie to niestety może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci braku możliwości uruchomienia pojazdu. Takim sytuacjom można zapobiec – wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Wymiana akumulatora – poradnik
Wymiana akumulatora – poradnik

Wymiana akumulatora - czy jest niezbędna?

Akumulator to jeden z absolutnie najważniejszych elementów każdego pojazdu, bez którego jego uruchomienie jest po prostu niemożliwe. Oczywiście każdy kierowca jest przygotowany na ewentualne awarie i usterki, którym może ulec akumulator, jednak spora część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że akumulator po prostu się zużywa. Nawet dbając w pełni o baterię w swoim aucie możesz stanąć przed koniecznością jego wymiany. Do najpopularniejszych przyczyn awarii należy zaliczyć m.in. niedobór elektrolitu, utratę pojemności elektrycznej, czy zasiarczenie. Możliwe jest także po prostu zwarcie. Nie trzeba mówić, że awarię zauważysz od razu – kompletne rozładowanie baterii objawi się ciszą po przekręceniu kluczyka w stacyjce, zamiast charakterystycznego odgłosu. W przypadku usterek wymiana akumulatora może okazać się bezwzględną potrzebą. Co więcej, bezawaryjne akumulatory samochodowe również ulegają zwykłemu procesowi starzenia, co również zmusi Cię do wymiany. Istnieje kilka objawów, dzięki którym będziesz mógł zareagować odpowiednio wcześniej i zapobiec najgorszemu.

Wymiana akumulatora - kiedy?

Uznaje się, że czas eksploatacji akumulatora wynosi 4 lata. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz musiał wymienić akumulatora samochodowego w Warszawie wcześniej lub że nie posłuży Ci on przez dłuższy czas. Wystarczy jedynie uważnie obserwować swój pojazd, by wiedzieć, czego możesz spodziewać się po swojej baterii. „Do najważniejszych objawów, dzięki którym można poznać, że czas już wymienić akumulator należy zaliczyć m.in. słabsze świecenie reflektorów w trakcie postoju, zmianę koloru “magicznego oczka” na biały w akumulatorach bezobsługowych i oczywiście wolniejszą pracę rozrusznika podczas uruchamiania silnika. Zalecamy naszym klientom monitorowanie stanu akumulatora nie tylko pod kątem tego, czy jego działanie jest prawidłowe, ale także czy jego eksploatacja nie jest zbyt szybka” - mówi Adam Gostyński, specjalista ds. sprzedaży w sklepie motoryzacyjnym Jaro-Filtr, który od lat zapewnia najlepsze części zamienne m.in. akumulatory samochodowe w Warszawie.

Wymiana akumulatora - na co zwrócić uwagę?

"Jeżeli już dojdzie do konieczności wymiany akumulatora samochodowego w Warszawie https://jarofiltr.pl/czesci-samochodowe-warszawa/akumulatory to tu również należałoby mieć na uwadze kilka kwestii. „Przy wymianie akumulatora najważniejsze jest to, by był on dokładnie dopasowany do danego modelu auta. Najistotniejsze parametry to pojemność w amperogodzinach (Ah), prąd rozruchowy w amperach (A), wymiary akumulatora oraz rozmieszczenie biegunów” - dodaje. Wszystkie te dane znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. jeśli jednak masz wątpliwości, czy wybierasz odpowiedni akumulator to warto skorzystać z pomocy fachowców w sprawdzonym sklepie motoryzacyjnym takim, jak właśnie Jaro-Filtr i mieć pewność, że dokonujesz właściwego wyboru, dzięki któremu Twoje auto znów będzie w pełni sprawne i niezawodne przez długi czas.