Wszystko o maszynach wykorzystywanych w budownictwie

13 lipca 2021 | Aktualizacja: 25 września 2023 | Artykuł sponsorowany

Współczesne budownictwo to branża, która nie istniałaby bez wykorzystania ciężkiego sprzętu i profesjonalnych maszyn usprawniających realizację zleceń. W zależności od stopnia skomplikowania projektu oraz planowanego terminu zakończenia prac sprzęt dobierany jest indywidualnie - w trosce o jakość wykonania. Przedstawimy najważniejsze fakty o branży budowlanej, a także najczęściej wykorzystywanych sprzętach i narzędziach pomocniczych.

Wszystko o maszynach wykorzystywanych w budownictwie
Wszystko o maszynach wykorzystywanych w budownictwie

Kilka słów o branży budowlanej

Misją branży budowlanej jest dostarczanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które usprawnią proces powstawania obiektów budowlanych, a dodatkowo pozwolą przewidzieć ewentualne trudności. Jej podstawowym filarem jest inwestowanie w wysokiej klasy sprzęt, którego wartość zwraca się z biegiem lat, a bez którego przyjmowanie skomplikowanych zleceń nie byłoby możliwe. 

Współcześnie mówi się również o współpracy pomiędzy pokrewnymi dziedzinami, np. elektryką czy hydrauliką, od istnienia których zależy finalny efekt realizacji projektu budowlanego. Budownictwo sięga znacznie dalej, niż mogłoby nam się wydawać.  

Plac budowy - co powinno się na nim znaleźć?

Praca budowlana to skomplikowany, czasochłonny i wymagający proces, który zakłada obecność szeregu urządzeń i sprzętów, w tym: 

  • maszyny do robót ziemnych - dźwigi, żurawie, koparki, spycharki, koparko-ładowarki, 
  • pojazdy samowyładowcze - wywrotki, 
  • sprzęt do zagęszczania gruntu - walce, zagęszczarki, 
  • a także wózki widłowe, systemy dostępowe czy traktory rolnicze. 

Przy skomplikowanych projektach budowlanych pomocne okazują się również tak zwane elektronarzędzia, wśród których wymienia się m.in.: szlifierki, aparaty spawalnicze, wkrętarki czy przecinarki. Dzięki odpowiednio dobranym elektronarzędziom możliwe jest wykonanie szeregu prac budowlanych, wykańczających (szlifowania, strugania, wkręcania itp.) czy remontowych. 

Dobór sprzętu wykorzystywanego w budownictwie

Dobór sprzętu powinien zależeć od kilku aspektów, a przede wszystkim specyfiki projektu, ukształtowania terenu, oczekiwań finansowych klienta, oczekiwanych właściwości, a także wyposażenia parku maszynowego danej firmy budowlanej. Warto zwrócić uwagę na to, by maszyny spełniały wymagania dotyczące wydajności pracy, łatwości obsługi, wszechstronności zastosowania, a także dostępności poszczególnych maszyn na rynku. 

Sprzęt do robót ziemnych na wyciągnięcie ręki

Zakup sprzętu budowlanego to ogromna inwestycja, która zwraca się po upływie nawet kilku lat, dlatego coraz więcej firm wychodzi z ofertą wynajmu maszyn. W ten sposób możliwe jest zastosowanie wysokojakościowego sprzętu pochodzącego od godnych zaufania producentów - Liebherr, Jelcz, Polan czy Komatsu. Wystarczy podjąć współpracę z firmą oferującą wynajem i cieszyć się realizacją projektu budowlanego na najwyższym poziomie ze wsparciem wykwalifikowanej kadry inżynierów. 

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą wynajmu żurawi w Katowicach i okolicy, a także innego sprzętu - odwiedź stronę internetową firmy MAX-BUD1. Firmy, która przoduje w rankingach!