Obróbka CNC a tradycyjna - 3 różnice

17 czerwca 2021 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Obróbka tradycyjna z powodu kilku najważniejszych aspektów coraz częściej wypierana jest przez maszyny oparte o technologię typu CNC. Pomimo iż proces wydaje się dość podobny to jednak obróbka CNC na Śląsku obecnie jest coraz częściej wybierana przez różnego rodzaju firmy. Jakie są najważniejsze różnice? Dlaczego mają one tak duże znaczenie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Obróbka CNC a tradycyjna - 3 różnice
Obróbka CNC a tradycyjna - 3 różnice

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Proces obróbki skrawaniem, niezależnie od tego, czy wykonywany jest przez konwencjonalne maszyny, czy bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt to jeden z podstawowych rodzajów tzw. obróbki ubytkowej. Jego głównym zadaniem jest ściągnięcie lub wiórowanie poszczególnych warstw naddatku obróbkowego, w wyniku czego otrzymuje się gotowy produkt. „Obróbkę skrawaniem można podzielić na obróbkę ścierną oraz obróbkę wiórową. To, który typ jest  stosowany, zależy od potrzeb klienta i specyfiki danego zlecenia. Co więcej, wykorzystanie wysokiej jakości sprzętu pozwala nam na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń” - mówi Szymon Konieczny, specjalista ds. sprzedaży w firmie Loma Polska, producenta części toczonych według indywidualnych wymagań klienta na podstawie rysunku technicznego, bądź przesłanego detalu wzorcowego z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży obróbki CNC na Śląsku. Czas poznać najważniejsze różnice między obróbką CNC a obróbką tradycyjną!

Budowa maszyny

Najważniejszą różnicą jest sama budowa oraz rodzaj sterowania maszyn wykonujących obróbkę tradycyjną oraz obróbkę CNC. Sprzęt do obróbki konwencjonalnej oparty jest na tradycyjnych rozwiązaniach. Jakie są to rozwiązania? Mianowicie za całą obsługę maszyny odpowiada specjalnie oddelegowany pracownik. Jego zadaniem jest szczegółowa analiza zlecenia, ustawienie ręczne maszyny na podstawie otrzymanego rysunku oraz późniejsze nadzorowanie prac, łącznie z zakładaniem i zdejmowaniem z obrabiarki danego przedmiotu. Z kolei maszyny do obróbki CNC na Śląsku i w całym kraju obsługiwane są za pomocą wprowadzanych programów i to nie tylko z poziomu klawiatury, ale również poprzez złącze bezpośrednie, czy z innego rodzaju nośników. Co więcej, w tym przypadku za właściwe funkcjonowanie całej obrabiarki odpowiadają specjalnie zaprogramowane programy.

Jakość i dokładność

Z budową i obsługą maszyn wiąże się także automatyzacja całego procesu. W przypadku obróbki CNC wszystkie dane zawiera komputer, dzięki czemu znacznie ułatwiona jest np. diagnoza ewentualnych błędów. Dodatkowo maszyny stale przesyłają informację zwrotną, dzięki czemu kontrola jest o wiele prostsza i skuteczniejsza. „Przy wykorzystaniu obrabiarek CNC możliwe jest uzyskanie większej dokładności obróbki niż w przypadku konwencjonalnych metod oraz sama jakość uzyskanych efektów jest o wiele wyższa” - dodaje.

Wydajność

Na sam koniec warto wspomnieć o produktywności obu procesów. „Zlecenia na obróbkę CNC na Śląsku realizowane przez naszą firmę charakteryzują się także dużo wyższą wydajnością, niż tworzenie tych samych produktów na obrabiarkach tradycyjnych. Jest to zasługa dużej szybkości skrawania, znacznie wyższej jakości oraz samej powtarzalności procesu. Co więcej, powyższe zalety odpowiadają także za fakt, że obróbka CNC jest o wiele bardziej ekonomiczna – pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze oraz często bardzo kosztowny materiał” - uzupełnia Szymon Konieczny z firmy Loma Polska. Więcej informacji o obróbce CNC znajdziesz na stronie internetowej.