Gdzie szukać nieznanych numerów? Dowiedz się, kto dzwoni

3 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany

Posługujemy się dziś telefonami i internetem - większość z nas wręcz nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez globalnej sieci i kontaktu na odległość. Tak ogromy rozwój technologiczny sprawia jednak, że dziś czyhają na nas liczne zagrożenia, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy pojęcia. Wszystko może zacząć się chociażby od połączenia z nieznanego numeru, za którym stoi oszust. Na szczęście z pomocą przyjść może nam internet, który w wielu przypadkach pozwala sprawdzić, kto stoi za nieznanym nam identyfikatorem.

Gdzie szukać nieznanych numerów? Dowiedz się, kto dzwoni
Gdzie szukać nieznanych numerów? Dowiedz się, kto dzwoni

Czym tak naprawdę jest nieznany numer i czy należy się go obawiać?

O nieznanych numerach, połączeniach telefonicznych i zagrożeniach w korzystaniu z tego rodzaju urządzeń napisano już niemal wszystko. Sporo informacji na ten temat znaleźć można chociażby pod adresem https://infonumer.pl. Nieznany numer to tak naprawdę identyfikator karty SIM lub urządzenia stacjonarnego, który nie jest przypisany do żadnego z kontaktów w pamięci naszego urządzenia. Dlaczego więc wiele osób boi się takich połączeń i je ignoruje? Wszystko za sprawą oszustów, naciągaczy i nieuczciwych dzwoniących, którzy starają się wykorzystać naszą łatwowierność czy niewiedzę. Coraz częściej w ich arsenale znajdują się także sztuki perswazyjne i zaawansowane socjotechniki - nic więc dziwnego, że niemal nikt nie może się czuć stuprocentowo bezpieczny. Nie każde takie połączenie to jednak zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Przykładem mogą być tu telefony od prawdziwych przedstawicieli firm, banków lub nawet bliskich nam osób, które próbują się z nami skontaktować za pomocą innego numeru. Czy możemy sprawdzić w sieci, kto do nas dzwoni?

Jak sprawdzić nieznany numer w internecie?

Już teraz Polacy bardzo chętnie sprawdzają numery za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Wyjątkowo często wyszukiwanym identyfikatorem jest chociażby 717983164. Warto nadmienić, że sprawdzenie właściciela konkretnego numeru nie zawsze jest możliwe (zwłaszcza w przypadku osób prywatnych). W pozostałych przypadkach pomóc nam mogą na przykład zewnętrzne aplikacje, które świetnie sobie radzą z identyfikacją tysięcy numerów. Szansę warto dać także serwisom, które specjalizują się w zbieraniu danych, komentarzy, informacji i opinii na temat tysięcy numerów telefonów. Jednym z takich serwisów jest https://infonumer.pl. Za jego pośrednictwem dowiemy się na przykład, czy dany numer związany jest z jakąś firmą lub przedsiębiorstwem. Warto pamiętać, że tego rodzaju serwisy dość rzadko są bezpłatne (podobnie sprawa się ma w przypadku aplikacji) - przed skorzystaniem z nich warto się więc zapoznać z ich regulaminem i cennikiem.