Czym jest izolacja termiczna rur i rurociągów?

20 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany | 2 min. czytania

Izolacja rur i rurociągów ma za zadanie uniemożliwić warunkom zewnętrznym negatywny wpływ na ich stan. Ma to znaczący wpływ na zminimalizowanie ryzyka awarii rur, a tym samym na zabezpieczenie przed zmniejszeniem efektywności.

Czym jest izolacja termiczna rur i rurociągów?
Czym jest izolacja termiczna rur i rurociągów?

Czym są izolacje rurociągów i rur?

Celowość wykonywania izolacji rur i rurociągów

Izolacja termiczna rur oraz rurociągów ma przede wszystkim zabezpieczać płynącą w nich ciepłą substancję przed schładzaniem. Stosuje się ją również zapobiegawczo przez zamarzaniem wody w rurach. Ponadto izolacja zabezpiecza rury przed gromadzeniem się na nich pary wodnej oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Sposoby wykonywania izolacji termicznej rurociągów i rur

Wybierając właściwego sposobu izolacji rur, należy się zastanowić, jaki cel ma zostać osiągnięty oraz jakiej instalacji są one elementem. W przypadku gazociągów czy wodociągów stosuje się zazwyczaj izolację w postaci pianki poliuteranowej PUR, która zabezpiecza przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Piankę poliuteranową PE natomiast stosuje się w przypadku gazociągów, wodociągów, rur ściekowych i rurociągów paliwowych. Doskonale zabezpiecza ona przed korozją rury, które znajdują się pod ziemią. Nie nasiąka wodą oraz jest sprężysta i giętka, co sprawia, że idealnie dopasowuje się do kształtu rur. W przypadku rur naziemnym, bardzo dobrym rozwiązaniem jest malowanie przemysłowe rur od wewnątrz. Ma to zastosowanie w przypadku rur ochronnych, paliwowych i wodociągów wody pitnej. Malowanie od zewnątrz natomiast sprawdza się w przypadku rurociągów w zakładach energetycznych lub rurociągów przemysłowych o temperaturze od -70˚C do +600˚C.