Benefity dla pracowników - co wybrać?

3 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Nie da się ukryć, że polski  rynek pracy prężnie się rozwija i czerpie wiele pozytywnych aspektów z zagranicznych wzorców. Wynika z tego, że pracownicy stali się bardziej świadomi swoich umiejętności i wiedzą, że pracodawca, który docenia pracę, potrafi to okazać. Współcześnie większość średnich i dużych przedsiębiorstw oferuje zatrudnionym, poza wynagrodzeniem, wiele benefitów motywacyjnych.

Benefity dla pracowników - co wybrać?
Benefity dla pracowników - co wybrać?

Jak znaleźć wybrać benefity dla pracowników?

Aby świadczenia pozapłacowe dla pracowników były praktyczne i osiągnęły zamierzony skutek, powinny spełniać dwa podstawowe warunki. Powinny być odpowiednio zróżnicowane, aby każdy z pracowników znalazł benefit, który będzie mu w dużym stopniu odpowiadał lub będzie zgodny z jego zainteresowaniami, a także elastyczne, aby odpowiadały szerokiemu gronu pracowników i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Do najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych form benefitów bez wątpienia należy ubezpieczenie grupowe. Oferuje ono podstawowy i elastyczny zakres ochrony w bardzo atrakcyjnej cenie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla pracowników starszych lub schorowanych, którzy często przez swój wiek lub stan zdrowia nie mogliby już liczyć na dobre warunki ubezpieczenia indywidualnego. Podobnym zainteresowaniem cieszą się także pakiety medyczne, umożliwiające dostęp do wielu specjalistów, badań laboratoryjnych i diagnostycznych w określonych placówkach ochrony zdrowia na terenie całego kraju, z którymi pracodawca podpisał umowę. Wśród młodej kadry dużą popularnością cieszą się pakiety dostępu do obiektów sportowych tj. baseny, siłownie, kluby sportowe. Wielu pracodawców oferuje dopłaty do posiłków, bony zakupowe, bilety do kina, do teatru, opery i inne wydarzenia kulturalne. 

Jakie inne benefity są popularne?

Często można spotkać się ze zorganizowanymi kilkudniowymi wyjazdami pracowniczymi, gdzie istnieje możliwość wyjazdu z rodziną lub wyjazdy na zorganizowane turnusy wakacyjne. Praktyczne są także dostępne kursy językowe dla zatrudnionych lub warsztaty samodoszkalające, które również stają się coraz częstsza praktyką. Pracownicy posiadający dzieci, mogą liczyć na świąteczne paczki prezentowe, a w niektórych firmach można korzystać z przedszkoli i żłobków dla dzieci.

Bez wątpienia, jakość benefitów pracowniczych, oferowanych przez pracodawcę określa kulturę, jaka panuje w organizacji firmy. Jest to inwestycja przedsiębiorstwa w indywidualny rozwój kadry i motywowanie pracowników do utrzymania pracy. Z kolei pracownicy są doceniani, chętniej się angażują w pracę i budują dobrą opinię o pracodawcy. Benefity pracownicze stają się coraz bardziej popularne, a widząc korzyści, jakie te przynoszą firmie, po taką formę wynagradzania pracowników sięga coraz większa liczba przedsiębiorstw.