Ulga mieszkaniowa przedłużona do końca 2021 roku!

5 stycznia 2021 | 2 min. czytania

Zaraz przed świętami minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, na podstawie którego przedłużono termin wykorzystania podatkowej ulgi mieszkaniowej PIT do 31 grudnia 2021 roku. Co to oznacza? Pośpiech już nie jest konieczny!

Ulga mieszkaniowa przedłużona do końca 2021 roku!
Ulga mieszkaniowa przedłużona do końca 2021 roku!

Czym jest ulga mieszkaniowa PIT i jak z niej skorzystać?

O uldze mieszkaniowej możemy przeczytać w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. W przypadku sprzedaży nieruchomości, sprzedający ma 2 lata, aby wydać uzyskane przychody na własne cele mieszkaniowe. Jeżeli nieruchomość została sprzedana w 2018 roku, oznacza to, że termin uzyskania ulgi mieszkaniowej skończył się wraz z rokiem 2020. Na szczęście nowo podpisane rozporządzenie wydłuża ten okres, więc sprzedający nadal mają okazję skorzystać z ulgi!

Nowości w rozporządzeniu

Od 1 stycznia 2019 obowiązują zmienione przepisy w sprawie ulgi mieszkaniowej. Decyzja ministra o ich zmianie była uzależniona od postulatów formułowanych przez obywateli, wyrażanych za pośrednictwem aplikacji Głos podatnika”. Główną zmianą w przepisach jest wydłużenie okresu na wydatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości z 2 lat do 3. Dla przykładu, jeżeli sprzedaży dokonano w 2019 roku, z ulgi można skorzystać aż do końca 2022, nie zaś do 2021. 

Głośny apel obywateli

Zmiana w przepisach była pomysłem samych obywateli. Narzędziem, które posłużyło do zbierania opinii, pomysłów i skarg społeczeństwa jest aplikacja „Głos Podatnika”. Powstała w styczniu 2020 roku i służy do dzielenia się spostrzeżeniami na temat polskiego systemu podatkowego. Obywatele mają okazję podawać swoje pomysły, które w jakiś sposób mogłyby usprawnić działania całego systemu, aby był on bardziej przystępny dla każdego. Aplikacja jest dostępna na stronach twojglos.gov.pl oraz podatki.gov.pl. Od jej uruchomienia zgłoszono ponad 350 pomysłów – jednym z nich było właśnie przedłużenie terminu wykorzystania ulgi mieszkaniowej!