Rozlicz się przy pomocy usługi Twój e-PIT!

15 lutego 2021

Już 15 lutego rusza okres rozliczeń PIT za rok 2020. Aby ułatwić podatnikom zadanie, Krajowa Administracja Skarbowa umożliwia rozliczenie roczne za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Z pomocą przychodzi system e-Deklaracje, który umożliwia wysłanie PIT-u do Urzędu Skarbowego. Do kiedy należy się rozliczyć?

Rozlicz się przy pomocy usługi Twój e-PIT!
Rozlicz się przy pomocy usługi Twój e-PIT!

Twój e-PIT – szybko i wygodnie!

Już po raz 3 podatnicy mają okazję skorzystać z wygodniejszej i z pewnością łatwiejszej formy rozliczenia się. Usługa Twój e-PIT jest częścią e-Urzędu Skarbowego, który umożliwia szybkie i łatwe załatwianie spraw. Ponadto, w obecnej rzeczywistości, rozliczanie się online jest zdecydowanie bezpieczniejsze – unikamy wówczas wizyty w urzędzie, a co za tym idzie – potencjalnego kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem. Portal e-Urząd Skarbowy został uruchomiony na początku 2021 roku, jednak szefowa Krajowej Administracji Skarbowej podkreśla, że strona już cieszy się sporą popularnością. 

-1 lutego br. uruchomiliśmy e-Urząd Skarbowy, który cieszy się dużą popularnością. Zalogowało się do niego już blisko pół miliona podatników. Złożono ponad 3,2 tys. różnych pism. 35 tys. osób skorzystało z możliwości obejrzenia swojego mandatu, a 32 tys. osób zapłaciło elektronicznie podatkimówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS.

Pomoc dla podatników

Wypełnianie rozliczenia rocznego PIT nie należy do najłatwiejszych. Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła ułatwić podatnikom zadanie i wprowadzić kilka ułatwień w usłudze Twój e-PIT. Przygotowane deklaracje PIT będą uwzględniały ulgę na dzieci oraz zwolnienie z PIT dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Zeznania podatkowe zostały przygotowane na podstawie danych podatników, posiadanych przez KAS. Osoby, które co roku przekazują 1 procent swojego podatku na organizację społeczną nie muszą się martwić – w usłudze Twój e-PIT dostępne jest specjalne oświadczenie, umożliwiające przekazanie części swojego podatku. Dodatkowym atutem jest szybsze otrzymanie zwrotu podatku – jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie się on-line, zwrot otrzymamy w ciągu 45 dni

Twój e-PIT – jak to działa?

Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, konieczne jest zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Do logowania konieczne będzie posiadanie Profilu Zaufanego lub e-Dowodu – w przypadku nieposiadania żadnego z tych udogodnień, można posłużyć się bankowością elektroniczną. Po zalogowaniu podatnik zyskuje dostęp do usługi Twój e-PIT, za pomocą której może uzupełnić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, uwzględniając przy tym przysługujące mu odliczenia, na przykład ulgę rehabilitacyjną, odliczenie wydatków mieszkaniowych czy ulgę na Internet. Ponadto może bez przeszkód przekazać 1% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Usługa jest dostępna przez całą dobę – podatnik może rozliczyć się gdzie i kiedy tylko zechce!

Do kiedy należy się rozliczyć w 2021 roku?

Podatnicy mają okazję sprawdzić, zmodyfikować i finalnie zatwierdzić swoje rozliczenie roczne w usłudze Twój e-PIT do 30 kwietnia. Wyjątek stanowi zeznanie PIT-28 za rok 2020 – ten dokument można składać przez Internet do 1 marca 2021 roku. Z upływem 30 kwietnia, część zeznań PIT zostanie automatycznie zaakceptowana. Nie tyczy się to jednak rozliczeń rocznych PIT-28 i PIT-36 – te rozliczenia należy sprawdzić i zatwierdzić ręcznie – konieczne jest wówczas pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru!