Oszustwo na „bon turystyczny” – nie daj się nabrać!

12 lipca 2021 | Aktualizacja: 3 października 2022 | 3 min. czytania

Pojawia się coraz więcej głosów, iż niektóre nieuczciwe firmy wykorzystują Bon Turystyczny do naciągania klientów na dodatkowo płatne usługi. Właściciele rzeczonych przedsiębiorstw twierdzą, że z bonu można skorzystać jedynie poprzez wykupienie dodatkowego pakietu usług, co znacznie mija się z prawdą.

Oszustwo na „bon turystyczny” – nie daj się nabrać!
Oszustwo na „bon turystyczny” – nie daj się nabrać!

Kolejna metoda na oszustwo

Czerwiec przyniósł piękną pogodę, a co za tym idzie – coraz więcej osób zaczęło wyjeżdżać na wakacje. Resort rozwoju, pracy i technologii podaje, że właśnie od czerwca wzrosła ilość wykorzystywanych Bonów Turystycznych – tygodniowo aktywuje się ich około 7 tysięcy. Niestety, bon stał się kolejną pożywką dla oszustów – wiele nieuczciwych firm wykorzystuje płatność bonem, aby jeszcze więcej na tym zarobić. W jaki sposób?

Właściciele firm nierzadko podnoszą cenę noclegu lub innej usługi dla osób, które płacą bonem. Zdarza się także, że uzależniają możliwość skorzystania z Polskiego Bonu Turystycznego od wykupienia dodatkowej usługi. Takie postępowanie jest nielegalne – pamiętaj, że korzystanie z bonu nie wymaga dokupowania żadnych dodatkowych usług ani ponoszenia jakichkolwiek nadprogramowych kosztów. Jeżeli właściciel firmy wmawia ci, że tak właśnie jest, postępuje niezgodnie z prawem.

Polski Bon Turystyczny – dla kogo?

Polski Bon Turystyczny powstał w celu wsparcia zarówno branży turystycznej, która ucierpiała przez pandemię koronawirusa, jak i polskich rodzin. Przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, a jego wartość to 500 złotych dla każdego – pod uwagę nie bierze się kryterium dochodowego. Rodzice dziecka z niepełnosprawnością mogą starać się o dodatkowe 500 złotych w ramach bonu. Z bonu można korzystać wielokrotnie, aż do wykorzystania całej kwoty; istnieje również możliwość dopłaty gotówką lub przelewem. Polskie rodziny mogą używać bonu turystycznego do 31 marca 2022 roku. Za jego wartość mogą opłacić nawet przyszłoroczne wakacje! Jest to możliwe tylko pod warunkiem, że zapłacą za wyjazd do końca marca 2022 roku.

W jakich miejscach respektuje się bon turystyczny? Na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow znajduje się pełna lista podmiotów, w których można dokonywać płatności za usługi bonem turystycznym.

Jak zdobyć bon turystyczny i jak z niego korzystać?

Aby aktywować bon turystyczny, wystarczy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Następnie należy wybrać zakładkę „Ogólny” i „Polski Bon Turystyczny”. Następnie klikamy w „Mój Bon” – wówczas na ekranie pojawią się dane naszego bonu, takie jak na przykład jego aktualne saldo. W celu aktywacji bonu wystarczy wybrać przycisk „Aktywuj Bon”, a następnie wpisać numer telefonu i adres e-mail.

Jak skorzystać z bonu? Wystarczy podać kod, który otrzymamy na adres e-mail tuż po aktywacji bonu. Następnie otrzymasz SMS z kolejnym kodem potwierdzającym, który należy podać osobie przyjmującej płatność za usługę. Pamiętaj, że nie musisz za jednym razem wykorzystywać całej kwoty!