Masz objawy COVID-19? Możesz zgłosić się do sanepidu online!

10 listopada 2020 | Aktualizacja: 12 listopada 2020 | 4 min. czytania

Rząd pomaga usprawniać kontakt z inspekcją sanitarną. Na stronie gov.pl pojawił się elektroniczny formularz, dzięki któremu szybko i skutecznie można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19. 

Masz objawy COVID-19? Możesz zgłosić się do sanepidu online!
Masz objawy COVID-19? Możesz zgłosić się do sanepidu online!

Wirus nadal atakuje

Koronawirus w Polsce i na świecie nie odpuszcza. Cały czas przybywa zarażonych oraz tych, którzy podejrzewają u siebie ryzyko zarażenia. Coraz trudniej jest dodzwonić się do sanepidu, który odbiera tysiące telefonów dziennie. Dlatego od 1 listopada pojawiła się nowa możliwość kontaktu z inspekcją sanitarną – przez formularz online. Trzeba przyznać, że jest to jedno ze skuteczniejszych narzędzi do nawiązania szybkiego kontaktu z sanepidem. 

Formularz zyskuje na popularności

Od dnia wdrożenia (1 listopada), z opcji formularza online skorzystało kilka tysięcy osób. Rząd zachęca do tego przede wszystkim osoby z dodatnim wynikiem testu lub takie, które miały kontakt z osobą zakażoną i którym zależy na najszybszej rozmowie z przedstawicielem sanepidu. Nowy system daje również możliwość zgłoszenia informacji w czyimś imieniu. Nie trzeba jednak obawiać się głupich żartów – do wysłania takiego formularza wymagany jest profil zaufany, dzięki któremu jesteśmy w stanie potwierdzić swoją tożsamość w internecie. 

Jak wypełnić formularz? 

Na początku należy wejść na stronę gov.pl/koronawirus i kliknąć w zakładkę „Kontakt”. Następnie klikamy przycisk „Wyślij zgłoszenie”. System poprosi cię o zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego. 
Na początku będziemy musieli wybrać jeden z 4 powodów i rodzajów zgłoszenia:

  • Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną Koronawirusem

Jeżeli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję, zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych m.in. numeru telefonu, adresu e-mail, adresu planowanego miejsca izolacji, oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu. 

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.

Kolejny krok?

Po wysłaniu zgłoszenia skontaktuje się z tobą pracownik stacji sanitarno-epidemiologicznej, odpowiadającej twojemu adresowi zamieszkania. Pozwala to uniknąć wykorzystywania formularza w innych celach, niż te, w których go stworzono. 

Głównym celem stworzenia formularza było usprawnienie komunikacji z sanepidem. Przez rosnącą ilość zarażonych i objętych kwarantanną, kontakt z sanepidem może być utrudniony i znacznie wydłużony. Wypełnienie formularza może okazać się szybszym sposobem na zgłoszenie się do sanepidu niż telefon. 

Kolejne udogodnienia

Rząd wraz z sanepidem przygotował aplikację STOP COVID – ProteGO Safe, która powiadamia o potencjalnym kontakcie z koronawirusem. Można ją ściągnąć ze sklepów z aplikacjami – App Store i Google Play. W aplikacji pojawiła się możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem. Z tej opcji mogą skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka jest niepokojący. 

– Wspólnie z sanepidem podejmujemy wiele działań, które usprawniają pracę inspekcji sanitarnej i kontakt z osobami obejmowanymi kwarantanną. To m.in. automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Sanepid pracuje nad kolejnymi udogodnieniami, aby jak najbardziej usprawnić swoje działania.