Kolejne zmiany w programie 500 plus!

24 maja 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie zmian w programie 500 plus. Założeniem jest ujednolicenie sposobu wypłaty świadczenia oraz sposób składania wniosku. Dokumenty będzie można składać wyłącznie przez Internet.

Kolejne zmiany w programie 500 plus!
Kolejne zmiany w programie 500 plus!

Cyfryzacja 500 plus

Jedną z największych zmian w programie 500 plus, którą ma zamiar wprowadzić Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest zniesienie składania wniosków drogą tradycyjną. Dotychczas rodzice chcący otrzymywać świadczenie mogli złożyć dokumenty osobiście lub listownie w urzędzie gminy bądź ośrodku pomocy społecznej albo przez internet, korzystając z bankowości internetowej, serwisu Empatia lub Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. W kolejnej edycji programu, wnioski będzie można składać wyłącznie online.

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - mówi minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Składanie wniosku wyłącznie przez internet wiąże się również ze zmianą sposobu wypłaty świadczenia. Ministerstwo dąży do tego, aby wypłaty pieniędzy z 500 plus były dokonywane wyłącznie na konto bankowe. Prowadzone są również prace cyfryzacyjne nad programem „Dobry Start” – wyprawki szkolnej dla dzieci w wysokości 300 złotych. W ramach tego świadczenia wnioski również będzie można składać wyłącznie przez Internet.

-Przełomem bez wątpienia był wprowadzony w 2016 roku program „Rodzina 500+”, w którym od początku stawialiśmy na internetową drogę wnioskowania o świadczenie wychowawcze. W 2016 było to niespełna 20 procent wniosków złożonych tą drogą, dziś to już ponad 80 procent – argumentuje podjętą przez ministerstwo decyzję Marlena Maląg.

500 plus odpowiedzialnością ZUS-u?

Od nowej edycji programu 500+, jego obsługą będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – tak jak dotychczas – samorządy. Podobnie stanie się z programem „Dobry Start”, który już w lipcu tego roku zostanie przeniesiony do ZUS-u. Decyzja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie przypadła do gustu samorządom, mimo iż na początku istnienia programu 500+ narzekały, że jego obsługa to dla nich za duże obciążenie. 
 

Przeczytaj także: "Dobry Start" - wnioski o 300 plus już od 1 lipca. Kto może starać się o wyprawkę?


Powiązana sprawa